GalaRRC2012_foto_Andrei_Pungovschi_sala Teatrul Odeon (4)

I-am urmărit, i-am invitat, i-am ascultat, i-am apreciat şi a venit din nou momentul să îi răsplătim. Cei care au performat în diferitele domenii ale culturii în anul 2013 vor primi premii, dar şi preţioase aplauze la scenă deschisă, luni, 24 martie, de la ora 19.00, la Teatrul Odeon, în cadrul celei de-a XIV-a ediţii a Galei Premiilor Radio România Cultural.

Actorii Medeea Marinescu şi Vlad Zamfirescu vor fi amfitrionii galei, iar momentele muzicale vor fi asigurate, cu vervă şi virtuozitate, de Big Band-ul Radio, dirijor: Ionel Tudor. Solistă: Ana Cristina Leonte.

Evenimentul va fi transmis în direct la Radio România Cultural şi pe www.radioromaniacultural.ro

În cadrul galei vor fi acordate premii la zece secţiuni, precum şi trei premii speciale, ai căror câştigători sunt deja cunoscuţi:

 P r e m i u l d e E x c e l e n ţ ă îi va fi decernat actorului Victor Rebengiuc

 P r e m i u l L u x M u n d i îi revine sopranei Angela Gheorghiu

 P r e m i u l ”I n m e m o r i a m I o s i f S a v a” îi va fi acordat violonistului Răzvan Stoica

Nominalizările pe domenii ale Galei Premiilor Radio România Cultural sunt următoarele:

La categoria „Poezie” nominalizările sunt: Dan Sociu, Vino cu mine ştiu exact unde mergem, Editura Tracus Arte; Ioana Nicolae, Autoimun, Editura Cartea Românească; Andrei Dósa, American Experience, Editura Cartea Românească.

La “Proză” au fost nominalizate volumele: Liliana Corobca, Kinderland, Editura Cartea Românească; Marin Mălaicu-Hondrari, Lunetistul, Editura Polirom; Varujan Vosganian, Jocul celor o sută de frunze şi alte povestiri, Editura Polirom

La secţiunea „Film” au fost nominalizate: Când se lasă seara peste Bucureşti sau Metabolism de Corneliu Porumboiu; Poziţia copilului de Călin Peter Netzer; La limita de jos a cerului de Igor Cobileanski

 La categoria “Teatru”, nominalizările sînt următoarele: Miriam Răducanu, pentru spectacolul Poezia visului, la UnTeatru; Mihai Constantin, pentru rolul Primarul din Revizorul de Gogol, la Teatrul Naţional din Bucureşti; regizorul Alexandru Dabija, pentru viziunea modernă asupra textului clasic în „triada” spectacolelor O… ladă, la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ, Sânziana şi Pepelea, la Teatrul Naţional din Cluj şi Titanic Vals, la Teatrul Odeon din Bucureşti.

 Nominalizaţii la secţiunea “Arte plastice” sunt artiştii: Horea Paştina pentru expoziţia retrospectivă de pictură şi desen de la Sala Dalles; Silviu Oravitzan pentru expoziţia de pictură, relief şi obiect de la Muzeul Ţăranului Român şi Palatul Mogoşoaia; Paul Gherasim pentru expoziţia Urme de pictură, din septembrie 2013 la Galeria Anticariat Curtea Veche şi Logos din noiembrie 2013 de la Librăria Bizantină.

 Pentru categoria “Muzică” au fost nominalizaţi: Nicolas Simion – pentru proiectul “Clasic meets jazz”, lansarea albumului dublu dedicat lui Jancy Körössy; Oana Catalina Chitu – albumul „Divine”; Nicu Alifantis pentru albumul si concertele „Mozaic”

 La secţiunea “Educaţie şi învăţământ” lista nominalizărilor este următoarea: Unde-i lege nu-i tocmeala – proiectul de educaţie juridică iniţiat de Serviciul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii (Bucureşti); Şcoala de vară “Arhipera” dedicată  arhitecturii sociale participative organizată  de Fundația Soros România; Proiectul Interaxe dobrogene derulat de Asociaţia Europeană Interaxe şi finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional (AFCN).

 Nominalizaţii la secţiunea „Ştiinţă” sunt: scriitorul Nicolae Romulus Dărămuş; prof. univ. dr. Marin Cârciumaru, Facultatea de Ştiinţe Umaniste, Universitatea „Valahia” Târgovişte; Nicolae Zamfir, dr. fiz., directorul Institutului de Fizică şi Inginerie Nucleară „Horia Hulubei” şi echipa proiectului laserului cu lumină extremă ELI – NP

 La categoria “Media culturală- Proiecte on-line” sunt nominalizate website-urile: Sub25 www.sub25.ro , Modernism www.modernism.ro , Bookaholic www.bookaholic.ro

La secţiunea “Proiecte culturale şi festivaluri” au fost nominalizate: Astra film Festival Sibiu, ediţia a XX-a, 2013; Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi – FILIT; SoNoRo Festival, ediţia a 8-a.

 Parteneri: Administraţia Fondului Cultural Naţional şi Teatrul Odeon

 Sponsori: Nissa, Murfatlar Romania, Dacic Cool, Domeniile Dealul Mare Urlaţi, New Andrei Style, Apiland

Coproducător: TVR 2

foto Andrei Pungovschi