Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara

Acasa/Arta, Cultura & Entertainment/Arta si Cultura/Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara
  • Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara

Festivalul Filmului European la București, Craiova, Iași, Tîrgu-Mureș și Hunedoara

De 19 ediții, Festivalul Filmului European (FFE) marchează Ziua Europei și celebrează varietatea cinematografică a continentului. În perioada 7 – 31 mai, cinefilii din cinci orașe din România vor avea ocazia să vadă peste 50 de filme, selectate de organizatori împreună cu ambasadele europene și cu institutele culturale de la București.

Timp de trei săptămîni, vă invităm să luăm o pauză de la efecte speciale şi să ne întâlnim cu neprevăzutul cinematografiei europene – şi cu noi înşine, europenii. Versatil, polimorf, imprevizibil, aidoma vieții – și definibil doar în opoziție cu cinematografia comercială – filmul european rămâne filmul tuturor posibilităților. Spectatorii vor avea ocazia să se bucure, să își pună întrebări, să plângă și să viseze la drame, comedii, filme biografice, documentare și filme de animație din 25 de ţări europene.

Cea de a 19-a ediție a Festivalului Filmului European se va desfășura în București (7-14 mai 2015) și în patru orașe din țară – Craiova (15-17 mai 2015), Iași și Tîrgu Mureș (22-24 mai 2015), și Hunedoara (29-31 mai 2015) – oferindu-le cinefililor 56 de producții (drame, comedii, biografii, scurtmetraje, documentare, filme de animaţie) provenind din 26 de țări europene. Detalii: aici

PROGRAM

BUCUREȘTI

Program Cinema ELVIRE POPESCO

Vineri,  8 mai
17:00 Dușmanul meu / The Enemy Within – Yorgos Tsemberopoulos / Grecia / 2014 / 103’
19:00 O poveste cu cântec / Lilting – Hong Khaou / Marea Britanie / 2014 / 86’
21:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

Sâmbătă, 9 mai – Ziua Europei
13:00 Haide, Eddy! / Go, Eddy! – Gert Embrechts / Belgia / 2012 / 100’
15:00 Celelalte mătănii / Wrong Rosary – Mahmut Fazil Çoşkun / Turcia / 2009 / 90’
16:45 Între lumi / Between Worlds – Feo Aladag / Germania / 2014 / 103’
18:45 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:45 Hipocrat* / Hippocrates – Thomas Lilti / Franța / 2014 / 102’

Duminică, 10 mai
11:00 Lecții în dragoste / Lessons in love – Antoinette Beumer / Olanda / 2013 / 96’
13:00 În numele… / In the Name of… – Malgorzata Szumowska / Polonia / 2013 / 102’
15:00 Nord-vest / Northwest – Michael Noer / Danemarca / 2013 / 91’ (doc)
Republica Moldova și Ucraina în Focus
17:00 Ghidul / The Guide – Oles Sanin / Ucraina / 2014 / 122’ (doc)
19:30 Gypsy Baron* – Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson / Austria / 2014 / 75’ (doc)
21:00 Copilul / Das Kind – Yonathan Levy / Franța / 2013 / 93’ (doc)

Luni, 11 mai
Republica Moldova și Ucraina în Focus
17:00 Casa mea / My home – Jiří Stejskal / Cehia / 2014 / 83’ (doc)
18:30 Chişinău – din zori până în amurg / Chisinau from Dawn Till Dusk – Polonia / 2013 / 44’ (doc)
Kiev – din zori până în amurg / Kiev from Dawn Till Dusk – Polonia / 2011 / 44’ (doc)
20:30 La revedere* / Goodbye – Valeriu Jereghi / R. Moldova / 2009 / 60’ (doc)

Marți, 12 mai
18:00 E ușor să trăiești cu ochii închiși / Living Is Easy with Eyes Closed – David Trueba / Spania / 2013 / 105’
20: 15 Umbră albă / White Shadow – Noaz Deshe / Germania / 2013 / 117’

Miercuri, 13 mai
18:00 Cowboys – Tomislav Mršić / Croația / 2013 / 107’
20:00 Violette – Martin Provost / Franța / 2013 / 139’

Joi, 14 mai

16:00 Tăietura / The Cut – Fatih Akin / Germania / 2014 / 138’
19:30 Gala de închidere a Festivalului Filmului European
Viktoria* – Maya Vitkova / Bulgaria / 2014 / 155’

Proiecție la sediul ICR
Marți, 12 mai
18:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’

Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile. În eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunţate pe www.ffe.ro și www.facebook.com/ffeRomania.

*proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (oportunităţi de Q&A).

Program Cinema STUDIO

Vineri, 8 mai
18:00 Gelozia / La jalousie – Philippe Garrel / Franța / 2013 / 77’
20:00 Gala de deschidere de la Cinema Studio a FFE
Calvarul* / Calvary – John Michael McDonagh / Irlanda / 2014 / 102’

Sâmbătă, 9 mai – Ziua Europei
13:00 15 ani și o zi / 15 Years and One Day – Gracia Querejeta / Spania / 2013 / 96’
15:00 Scurtmetraje din Republica Moldova* – Colecția de arome / Cadoul / În ataș / 2014-2015 / 70’
16:30 Ziua filmului studențesc* – Acordajul profesorului Octav / Echilibru / In the House / Sin / Alice / Iulian. A True Story / Lecția despre cerc / Lucky – UNATC România / 2014-2015 / 120’
19:00 Miraj* / Mirage – Szabolcs Hajdu / Ungaria / 2014 / 95’
21:00 Față în față / Face to Face – Margarida Leitão / Portugalia / 2013 / 69’ (doc)

Duminică, 10 mai
12:00 Mă reîntorc printre cei vii / I’ll be back – Sergio Rubini / Italia / 2013 / 109’
14:00 În vremurile bune / Those were the days – Ineke Houtman / Olanda / 2014 / 90’
16:00 Vis-à-vis – Nevio Marasović / Croația / 2013 / 81’
17:30 Inimă de Leu / Heart of a Lion – Dome Karukoski / Finlanda / 2013 / 99’
19:30 Acasă la Bergman* / Trespassing Bergman – Jane Magnusson, Hynek Pallas / Suedia / 2013 / 107’ (doc)

Luni, 11 mai
17:00 Reuniunea / The Reunion – Anna Odell / Suedia / 2013 / 86’
18:30 Gustul coacăzelor / The Taste of Blueberries – Thomas De Thier / Belgia / 2014 / 86’
20:15 Visul fluturelui / The Butterfly’s Dream – Yılmaz Erdoğan / Turcia / 2013 / 138’

Marți, 12 mai
17:00 Gașca de fete / Girlhood – Céline Sciamma / Franța / 2014 / 113’
19:00 Dușmanul clasei* / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’
21:00 Sfântul GRA / Sacro GRA – Gianfranco Rosi / Italia / 2013 / 93’

Miercuri, 13 mai
17:00 Fortăreața / Fortress – Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Cehia / 2012 / 70’ (doc)
18:30 Pasolini – Abel Ferrara / Franța / 2014 / 86’
20:00 Între două surori / Beloved Sisters – Dominik Graf / Germania / 2014 / 138’

Joi, 14 mai
18:00 Domnișoara Julie / Miss Julie – Liv Ullmann / Norvegia / 2014 / 129’
20:30 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’

Program Cinema PRO

Joi, 7 mai
Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
19:30 Acasă la tata / Back Home – Andrei Cohn / România / 2014 / 91’

Duminică, 10 mai
10:30  Films by Tudor Giurgiu – Legături bolnăvicioase – 2006 / 86’
12:00  Films by Tudor Giurgiu – Nunți, muzici și casete video – 2008 / 57’
13:00  Films by Tudor Giurgiu – Superman, Spiderman sau Batman – 2011 / 11’
13:30  Films by Tudor Giurgiu – Despre oameni și melci – 2012 / 93’
15:30 – Filme românești la Berlinale 2015 – De ce eu?* / Tudor Giurgiu / 125’
18:00 – Filme românești la Berlinale 2015 – Aferim!* / Radu Jude / 105’
20:30 – Proiecție specială – Autoportretul unei fete cuminți* / Ana Lungu / 2015 / 81’

CRAIOVA
15-17 mai 2015: Festivalul Filmului European la Craiova
Teatrul Colibri | Centrul istoric

Vineri, 15 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European – Teatrul Colibri
De ce eu?/ Why me? – Tudor Giurgiu / România / 2015 / 125’
21:00 Calvarul / Calvary – John Michael McDonagh / Irlanda / 2014 / 102’ (în aer liber, Centrul istoric)

Sâmbătă, 16 mai
14:30 Visul fluturelui / The Butterfly’s Dream – Yılmaz Erdoğan / Turcia / 2013 / 138’
17:00 Lecții în dragoste / Lessons in love – Antoinette Beumer / Olanda / 2013 / 96’
19:00 Dușmanul clasei / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’
21:00 Leviatan / Leviathan – Andrey Zvyagintsev/ Rusia / 2014 / 140’ (în aer liber, Centrul istoric)

Duminică, 17 mai
13:30 Films by Tudor Giurgiu – Despre oameni și melci – 2012 / 93’
15:30 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’
17:00 Miraj / Mirage – Szabolcs Hajdu / Ungaria / 2014 / 95’
19:00 Cowboys – Tomislav Mršić / Croația / 2013 / 107’
21:00 Domnișoara Julie / Miss Julie – Liv Ullmann / Marea Britanie / 2014 / 129’ (în aer liber, Centrul istoric)

IAȘI
22-24 mai 2015: Festivalul Filmului European la Iași
Casa de Cultură Mihai Ursachi

Vineri, 22 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
O poveste cu cântec / Lilting – Hong Khaou / Marea Britanie / 2014 / 86’

Sâmbătă, 23 mai
12:30 Te iubesc, Ion și Doina – Leontina Vătămanu / Moldova / 2014 / 100’ (doc)
14:30 Films by Tudor Giurgiu – Legături bolnăvicioase – 2006 / 86’
16:00 Celelalte mătănii / Wong Rosary – Mahmut Fazil Çoşkun / Turcia / 2009 / 90’
18:00 Gelozia / La jalousie – Philippe Garrel / Franța / 2013 / 77’
20:00 Aferim! – Radu Jude / România / 2015 / 105’

Duminică, 24 mai
12:30 Față în față / Face to face – Margarida Leitao / Portugalia / 2013 / 69’ (doc)
14:00 Nord-vest / Northwest – Michael Noer / Danemarca / 2013 / 91’
15:30 Leviatan / Leviathan – Andrey Zvyagintsev/ Rusia / 2014 / 140’
18:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’
20:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

TÎRGU MUREȘ
22-24 mai 2015: Festivalul Filmului European la Tîrgu Mureș
Cinematograful ARTA

Vineri, 22 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
Dușmanul clasei / Class Enemy – Rok Biček / Slovenia / 2013 / 112’

Sâmbătă, 23 mai
12:30 Films by Tudor Giurgiu – Nunți, muzici și casete video – 2008 / 57’
Superman, Spiderman sau Batman – 2011 / 11’
14:00 Gașca de fete / Girlhood – Céline Sciamma / Franța / 2014 / 113’
16:00 Umbră albă / White Shadow – Noaz Deshe / Germania / 2013 / 117’
18:00 E ușor să trăiești cu ochii închiși / Living Is Easy with Eyes Closed – David Trueba / Spania / 2013 / 105’
20:00 Acasă la Bergman / Tresspassing Bergman – Jane Magnusson, Hynek Pallas / Suedia / 2013 / 107’

Duminică, 24 mai
14:00 Între lumi / In between Worlds – Feo Aladag / Germania / 2014 / 103’
16:00 Locke – Steven Knight / Marea Britanie / 2013 / 85’
18:00 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:00 Dumnezeii / Gods – Łukasz Palkowski / Polonia / 2014 / 112’

HUNEDOARA
29-31 mai 2015: Festivalul Filmului European la Hunedoara
Castelul Corvinilor | Casa de Cultură

Vineri, 29 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European (Casa de Cultură)
Aferim! – Radu Jude / România / 2015 / 105’

Sâmbătă, 30 mai
13:30 Reuniunea / The Reunion – Anna Odell / Suedia / 2013 / 86’
15:00 Pasolini – Abel Ferrara / Franța / 2014 / 86’
16:30 Între două surori / Beloved Sisters – Dominik Graf / Germania / 2014 / 138’
19:00 Dușmanul meu / The Enemy Within – Yorgos Tsemberopoulos / Grecia / 2014 / 103’
21:00 De ce eu?/ Why me? – Tudor Giurgiu / România / 2015 / 125’ (în aer liber, Castelul Corvinilor)

Duminică, 31 mai
14:00 Gustul coacăzelor / The Taste of Blueberries – Thomas De Thier / Belgia / 2014 / 86’
16:00 Fisuri în beton / Cracks in Concrete – Umut Dağ / Austria / 2014 / 106’
20:00 Sfântul Gra / Sacro GRA – Gianfranco Rosi / Italia / 2013 / 93’
21:00 Ida – Paweł Pawlikowski / Polonia / 2013 / 82’ (în aer liber, Castelul Corvinilor)