Festivalul National de Teatru Independent editia a II-a

Festivalul Naţional de Teatru INDEPENDENT, cel mai important eveniment adresat artiștilor independenți din Romania, își propune să aducă la București aproximativ 200 de artiști din toată țara, pentru a doua ediție care va avea loc între 3-9 noiembrie 2014.

Evenimentul este organizat de Fundaţia Godot, în parteneriat cu: Teatrul Luni de la Green Hours, UnTeatru, Teatrul de Artă Bucureşti, Teatrul ARCA, In Culise Teatru Pub, Teatrul de pe Lipscani, Teatrul de Sufragerie, Teatrul Mignon și Teatrul Coquette.
Existența acestui Festival este imperativă. Apariția sectorului cultural independent, din care Teatrul face parte, este o consecință firească a schimbărilor politice survenite în urmă cu 25 de ani, cu deosebirea că teatrul independent românesc – până la apariția FNTi – a fost perceput mai degrabă ca o inițiativă individuală de supraviețuire și nu ca un sector consistent, generator de locuri de muncă, de servicii, dar mai ales un spațiu cultural-artistic novator, care își aduce activ contribuția la emanciparea și educarea societății românești.
Prin crearea unei infrastructuri ce anual va reuni creatori și consumatori care frecventează zona independentă de teatru, FNTi își propune să impulsioneze şi să sprijine producția de spectacole noi, respectiv să apropie publicului larg de acestea. Dincolo de afirmarea unui altfel de festival de teatru, FNTi își dorește organizarea și consolidarea unei comunităţi teatrale active la nivel national, precum și facilitarea de întâlniri și schimburi între acest sector creativ și zona de business – potențiali susținători și distribuitori de producţii de teatru independent.

Festivalul va selecționa și aduce în București producţii independente din întreaga ţară, va organiza workshop-uri pe teme relevante legate de funcționarea și sustenabilitatea în zona de teatru independent, va facilita întâlniri, dezbateri și dialoguri pe teme legate de organizarea și funcționarea sectorului de teatrul independent pentru o mai bună vizibilitate și pentru crearea unui context în care toți cei implicați să se bucure de deplină libertate artistică și recunoaștere a activității lor.

PROGRAM SPECTACOLE

LUNI, 3 noiembrie

19:00 : Dreaming Romania | producție Teatrul Fix, Iași – Câștigător FNTi, Ediția I | Regia: Mihai Pintilei și Radu Horghidan | Teatru de Artă București | 90′

19:00 : Zic Zac | producție UNATC „I.L. Caragiale”, București | Coregrafia: Andrea Gavriliu | Godot Cafe-Teatru | 75′

20:00 : Cel mai frumos roman din lume | producție Unteatru, București | Regia: Alexandra Penciuc | Unteatru | 90′

20:00 : Novecento | producție Teatrul Plai, București | Regie: Alessandro Barrico | Godot Sub Scenă | 75′

21:30 : Ne vom revedea în anul care a trecut | producție Teatrul de sufragerie, București | Regie: Alexandru Nagy | Godot Cafe-Teatru | 80′

MARȚI, 4 noiembrie

19:00 : Derapaje | producție Radu Iacoban | Regie: Iris Spiridon | Godot Sub Scenă | 65′

19:00 : Cântecul lebedei | producție Teatrul Studio „Geneza Art” Chișinău | Regie: Emil Gaju | Godot Cafe-Teatru | 75′

19:30 : Ce am ales să uit | producție Teatrul Fix, Iași | Regie: Raul Codea | Teatrul Mignon | 80′

20:00 : Kampf | producție Studio M, Sf. Gheorghe | Regizor-coregraf: Fehér Ferenc | Teatrul de pe Lipscani | 60′

20:15 : Voyeur | Producție Teatrul de Artă București | Regie: Claudiu Istodor | Teatru de Artă București | 70′

20:30 : Un tramvai numit dorință | Producție Unteatru, București | Regie: Andrei și Andreea Grosu | Unteatru | 90′

20:30 : Un tip descurcăreț | Producție Compania Teatrală BIS, Sibiu | Regia: Flaviu Suhastru | Godot Sub Scenă | 60′

MIERCURI, 5 noiembrie

19:00 : Trădare | producție Unteatru, București | Regie: Sânziana Stoican | Unteatru | 100′

19:00 : În parc | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru | 80′

19:00 : Nimic nu îmi scapă | producție UNDA ART, București | Regie: Mihai Baranga | Teatrul de pe Lipscani | 75′

19:30 : Tanța și Costel | producție Teatrul Artemotion, Oradea | Regie: Sebastian Lupu | Teatrul Mignon | 65′

19:30 : Exercițiu după „Flori pentru Algernon” | producție Compania Teatrulescu, Craiova | Regie: Iulia Colan | Teatrul Coquette | 50′

20:00 : Suntem ceea ce iubim | producție Teatrul Luni de la Green Hours, București | Regie: Laura-Maria Vlădoiu | Teatrul Luni de la Green Hours | 120′

20:15 : Stadiu mediu de degradare | producție Teatrul Fix, Iași | Regie: Ovidiu Caița | Teatru de Artă București | 120′

21:00 : Pescărușul | Teatrul Podul, București | Regie: Ana Ioana Macaria, Alexandru Mike Gheorghiu | Teatrul Podul | 100′

21:30 : Intuiția Masculină, Trilogia Americană 3 | producție DramaForTheMasses, București | Regie: Doina Antohi | Godot Cafe-Teatru | 95′

 

JOI, 6 noiembrie

17:15 Șase din 49 | producție Teatru de Artă București | Regie: Alexandru Maftei | Teatru de Artă București

19:00 : Identity Check | producție Compania FaPt, Iași | Regie: Florin Caracala | Teatrul de pe Lipscani | 75′

19:00 : La lilieci | producție Teatrul Vostru, Sibiu | Regie: Marian Râlea | Godot Cafe-Teatru | 70′

19:00 : Daca ăla e cu aia, ai’a lui cu cine-o fi? | producție 3/3, Brăila | Regie: Radu Nechifor | Unteatru | 60′

19:30 : Elevator | producție Teatrul Mignon, București | Regie: Dorin Boca | Teatrul Mignon | 70′

20:00 : Demon Amour | producție Teodor Ghiță | Regie: Teodor Ghiță | Godot Sub Scena | 65′

20:00 : Maitreyi | producție Compania DAYA, București | Regie: Chris Simion | Teatrul Bulandra | 135′

20:00 : Povestea poveștilor | producție Brusc Teatru, Botoșani | Regie: Lenuș-Teodora Moraru | Teatrul Coquette | 45′

20:00 : Refuz să cresc. Dacă puteți face o mică donație | producție Scrie despre tine, București | Teatrul Luni de la Green Hours | 60′

21:15 : Poker | producție Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca | Regie: Leta Popescu | Teatru de Artă București | 55′

21:30 : Carpathian Garden | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban, Tudor Aaron Istodor | Godot Cafe-Teatru | 80′

VINERI, 7 noiembrie

19:00 : LSD Theatre Show | producție Doctor’S Studio, București | Regie: Horia Suru | Godot Cafe-Teatru | 90′

19:00 : Common Lives | producție În Culise la IMAGO, București | Regie: Cristian Bajora | În Culise la IMAGO | 60′

19:30 : În 4D | producție Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca | Regie: Ovidiu Căița | spațiul de joc va fi anunțat ulterior | 90′

19:30 : Paravan. Două telefoane. | Jamais-Vu, București | Regie: Matei Lucaci-Grunberg | Teatrul Mignon | 75′

20:00 : G.O.D. | producție Teatrul Luni de la Green Hours | Regie: Marcel Țop | Teatrul Luni de la Green Hours | 60′

20:15 : Feromonii | producție Brusc Teatru, Botoșani | Regie: Vlad Volf | Teatrul de Artă București | 65′

21:45 : Omul pernă | producție UNATC „I.L. Caragiale”, București | Regie: Florin Ion Grigoraș | Godot Cafe-Teatru | 140′

 

SÂMBATĂ, 8 noiembrie

19:00 : Statuia Libertății | producție Contemporanis, Iași | Regie: Alexandru Arion | Godot Cafe-Teatru | 60′

19:00 : Proștii sub clar de lună | producție În Culise la IMAGO, București | Regie: Cristian Bajora | În Culise la IMAGO | 60′

19:30 : Dumnezeul de a doua zi | producție Electric Theatre – Timișoara | Regie: Mihaela Lichiardopol | Teatrul Mignon | 80′

19:00 : Copii Răi | producție ADO, București | Regie: Alexandru Mihăescu | Godot Sub Scenă | 55′

19:00 : Valsul Hazardului | producție Teatrul Coquette, București | Regie: Ingrid Bonta | Teatrul Coquette

21:00 : La țigănci | producție Unteatru, București | Regie: Andrei și Andreea Grosu | Unteatru | 90′

21:00 : Sex, drugs, gods and rock’n roll | producție Compania Aradi Kamaraszinhaz, Arad | Regie: Tapasztó Ernő | Godot Sub Scena | 60′

21:30 : Dragoste și căpșuni | producție Godot Cafe-Teatru, București | Regie: Marius Gâlea | Godot Cafe-Teatru | 80′

 

DUMINICĂ, 9 noiembrie

16:00 : Mălăieș în Calcâieș | producție Frilensar – Iași | Godot Cafe-Teatru | 60′

16:15 : Dumnezeu iubește | producție Teatrul IV, București | Regie: Tomi Cristin | Teatrul de Artă București

19:00 : Advertego | producție Varoterem Projekt, Cluj-Napoca | Regie: Botos Bálint | spațiul de joc va fi anunțat ulterior | 100′

19:00 : Cinci ore cu Mario | producție Unteatru, București | Regie: Mariana Cămărășan | Unteatru | 85′

19:00 : Box F.M. | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru | 70′

19:00 : Cockoși | producție Teatrul Act, București | Regie: Horia Suru | Teatrul Act | 90′

21:30 : Gala de închidere – FNTi ediția a II-a | Teatrul de pe Lipscani