Săptămâna 20 – 26 noiembrie 2017 la Filarmonica „George Enescu”

Recital cameral
Marti, 21 noiembrie 2017, 19:00 – 21:00
Sala mare

Cvartetul Granados
David Mata
– vioară
Marc Oliu
– vioară
Andoni Mercero
– violă
Aldo Mata
– violoncel

Program:

  • Juan Crisóstomo Arriaga
    Cvartetul de coarde nr. 1, în re minor
  • Jesús Torres
    Cvartet de coarde
  • José María Usandizaga
    Cvartetul de coarde în sol major, pe teme populare basce

Recital realizat în colaborare cu Centrul Naţional de Difuzare Muzicală (CNDM – INAEM) din Spania şi Instituto Cervantes din Bucureşti


Stagiunea de marţi seara
Marti, 21 noiembrie 2017, 19:00 – 21:00
Sala mică

Recital de pian la patru mâini
Marius Boldea
Ana Bădică

În program integrala Dansurilor Ungare de Johannes Brahm

Coproducător: Radio România Muzical


Recital instrumental
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:00 – 21:00
Sala mică

Cosmin-Horaţiu Stoica – vioară
Eliodora Falan
– pian

Program:

  • Carmen Petra-Basacopol
    Suita ”Viziuni”, op. 152 – p. a.
    Suita ”Impresii din Muzeul Satului”, op. 15
    Picturi de Theodor Pallady – Improvizații pentru pian, op. 87
    Imagini marocane, op. 129
    Rondo pentru pian, op. 2
    Sonata pentru vioară și pian, op. 5
  • Vasile Filip
    Capriciul nr. 3 pentru vioară solo
  • Ciprian Porumbescu
    Balada pentru vioară și pian
  • George Enescu
    Balada pentru vioară
  • Constantin C. Nottara
    Siciliana pt. vioară și pian
  • Mircea Chiriac
    Serenada pentru vioară și pian

Concert simfonic
Joi, 23 si vineri, 24 noiembrie 2017, 19:00 – 21:00
Sala mare

Orchestra Simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor: Conrad Van Alphen
Solist: Răzvan Dragnea

Program:

  • Serghei Rahmaninov
    Concertul nr. 4 pentru pian și orchestră în sol minor, op. 40
  • Hector Berlioz
    Simfonia fantastică, op. 14

Recital cameral
Duminica, 26 Noiembrie 2017, 19:00 – 21:00
Sala mare

Nicolae Maxim – flaut
Iosif Ion Prunner – pian
Ştefan Gheorghiu – violă
Ilinca Lorentz – percuţie
Răzvan Georgescu – bariton

Program:

  • Petre Elinescu
    Elegia română pentru flaut şi pian
  • Zeno Vancea
    Preludiu pentru pian
  • Walter Mihai Klepper
    Sonata pentru flaut şi violă
  • Carmen Petra-Basacopol
    Rugăciunea păsărilor, pentru flaut şi percuţie
  • Doru Popovici
    Meditaţie lirică pentru voce gravă, flaut şi pian, pe versuri de Valeriu Bucuroiu
  • Doru Popovici
    Poemul „În marea trecere” pentru flaut, celestă, pian, percuţie, tenor şi violă

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marti – Vineri 12:00 – 19:00
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro