Săptămâna 5 – 11 martie 2018 la Filarmonica „George Enescu”

Marți, 6 martie, ora 19, Ateneul Român

Opera FANtastica prezintă:
La lumiere comique – concert de muzică barocă –
Orchestra Musica Ricercata
Dirijor: Gabriel Bebeșelea
Solistă: Rodica Vica
Moderator: Luminiţa Arvunescu

Lully/Moliére – Le bourgeois gentilhomme: Marche pour la cérémonie des Turcs
Lully/Moliére – Le bourgeois gentilhomme: “Di rigori armato il seno”
Lully/Moliére – L’Amour medecin: Chaconne (4’)
Lully/Moliére – George Dandin: Rondeau pour les Bergers / Air de Cloris “Ici l’ombre des ormeaux”
Charpentier/Moliére – Le Malade imaginaire: Ballet des Mores
Lully/Moliére – George Dandin: Plainte en musique “Ah, mortelles douleurs”
Charpentier/Moliére – Le Malade imaginaire: Ouverture / Entrée des Medecins et Entrée de Tapissiers
Charpentier/Moliére – Le Mariage forcé: Le Songe et Les Rossignoles
Rameau/d’Orville – Platée: Chaconne
Rameau/Voltaire – La Princesse de Navarre: Entrée des Grâces et Air d’Une plaisir “Vents furieux”
Rameau/Voltaire – La Princesse de Navarre: Suite
Rameau/Voltaire – La Princesse de Navarre: Air d’Une plaisir “L’Echo” et Menuet
Rameau/d’Orville – Platée: Ouverture (4’)
Rameau/d’Orville – Platée: Air de La Folie “Amour, lance tes traits”
Rameau/d’Orville – Platée: Orage / Air pour des fous gais / Air pour des fous tristes
Rameau/d’Orville – Platée: Air de La Folie “Aux langueurs d’Apollon”

Eveniment dedicat aniversării a 150 de ani de la înfiinţarea Filarmonicii „George Enescu”


Marți, 6 martie , ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marți seara

Recital de pian: Ting-I Lee

Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart
    Sonata în si bemol major, KV 281
  • Johann Sebastian Bach
    Toccata în sol minor, BWV 915
  • Igor Stravinski / Guido Agosti
    Fragmente din baletul Pasărea de foc: Dansul infernal al regelui Kaşcei, Berceuse, Final
  • Franz Schubert
    Sonata în do minor, D 958

Recital realizat în colaborare cu Transilvania Piano Competition Braşov


Miercuri, 7 martie, ora 19, Ateneul Român
Concert coral

Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor – Iosif Ion Prunner
La pian – Andrei Licareţ
Cu participarea – Atheneum Brass Quintet:
Oleg Răileanu -trompetă
Octavian Bogdan – trompetă
Ioan Gabriel Luca – corn
Florin Pane – trombon
Laurenţiu Sima – tubă

Program:

  • Eduard Wachmann
    Liturghia nr. 2
  • Johann Pachelbel
    Kanon
  • Wolfgang Amadeus Mozart/ Atheneum Brass Quintet
    On Mozart
  • Johannes Brahms
    Două motete, op. 21
  • Giuseppe Verdi
    Corul sclavilor din opera Nabucco
  • Pietro Mascagni
    Scena din biserică din opera Cavalleriarusticana

Concert dedicat aniversării a 130 de ani de la inaugurarea clădirii Ateneului Român


Joi 8 și Vineri, 9 martie, ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor: Gheorghe Costin
Solişti: Maria Bâldea, Ion Ivan-Roncea – harpă

Program:

  • Doru Popovici
    Codex Caioni (fragmente)
  • Joséf Blanco
    Concert pentru două harpe și orchestră
  • Maciej Małecki
    Concert în stil vechi pentru două harpe și orchestră
  • Piotr Ilici Ceaikovski
    Simfonia Manfred

Sâmbătă, 10 martie, ora 19, Ateneul Român
Recital cameral

Mioara Moroianu – vioară
Viniciu Moroianu – pian
Invitat: Florin Matei – violă

Program:

  • Ludwig van Beethoven
    Sonata nr. 8, în sol major, pentru pian şi vioară, op. 30, nr. 3
  • Pascal Bentoiu
    Sonata pentru vioară şi pian, op.14
  • Johannes Brahms
    Trio în mi bemol major, op. 40

Duminică, 11 martie, ora 19, Ateneul Român
Recital cameral

Bogdan Ştefănescu – flaut
Gabriel Voicu – vioară
Cristian Niculescu – pian

Program:

  • Claude Debussy
    Sonata pentru vioară și pian
  • Darius Milhaud
    Sonatine
  • Bohuslav Martinu
    Sonata pentru flaut, vioară și pian
  • Dmitri Şostakovici
    Cinci piese
  • Fritz Kreisle
    Schön Rosmarin
  • Jules Massnet
    Thais
  • Bela Bartók
    Șase dansuri pe ritmuri bulgărești – Mikrokosmos, caietul 6
  • Wilhelm Popp
    Sechs Tonbilder

Biletele pentru conferințe, concerte și recitaluri se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marti – Vineri 12:00 – 19:00
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro