EUROPAfest 2011Intre 7 si 13 mai fa-ti loc in agenda pentru EUROPAfest, singurul festival din Europa care reuneste jazz-ul, blues-ul, pop-ul si muzica clasica. Fii si anul acesta martorul unui spectacol la superlativ, o saptamana presarata de concerte explozive si competitii muzicale.

Cu 18 ani de existenta in Romania, EUROPAfest reuneste peste 300 de muzicieni din 45 de tari care vor sustine concerte de exceptie pe scenele Capitalei, care vor rasuna in acordurile unora dintre cele mai cunoscute nume ale spatiului muzical international. Spectatorii vor avea ocazia sa simta emotia celor doua mari competitii de anvergura: Bucharest International Jazz Competition si Jeunesses International Flute Competition, dar si sa se delecteze cu seri relaxante de primavara, asistand la concertele de jazz, blues si pop de la sala ArCuB sau  din spatii neconventionale – Club Tribute, Club Loft, din cadrul Caffe Festival.

In functie de evenimentul la care vrei sa participi, iti poti achizitiona bilet sau iti poti face un abonament valabil pe toata perioada unui eveniment sau a festivalului de pe ticketfan.ro, magazinele Flanco si biletoo.ro. Preturile sunt cuprinse între 25 și 100 ron, studentii si elevii beneficiind de intrare libera in limita locurilor disponibile. Schimba-ti planurile pentru perioada 7-13 mai si grabeste-te sa ocupi un loc in publicul iubitor de jazz, blues, pop si muzica clasica!

Agenda 2011

7 mai / Explore Europe through music!

Opening concert – Ziua Europei

19:00 / Sala ArCuB
Muzicieni din Austria, Italia, Romania, Armenia, Bulgaria si Marea Britanie.

Concert realizat in parteneriat cu Reprezentanta Comisiei Europene in Romania

Special guests: THE MERRY POPPINS / Austria

ART VOICES / Armenia

8 mai / Jazz-ing with rhythm in unconventional ways

Concerte jazz, blues & pop The passion for jazz in Ethnic-Traditional Tunes

19:00 / Sala ArCuB

ART VOICES / Armenia

Bucharest International Jazz Competition – Semifinala

ADRIAN GASPAR TRIO / Austria

SORIN ZLAT TRIO / Romania

ROFALSKI TRIO / Germania

Caffe Festival – Experimental Sounds in Jazzy-Urban Grooves

20:30 / Club Tribute

THE MERRY POPPINS / Austria

Guest:

NEW JAZZ GENERATION

ANDRE CARVALHO 5TET / Austria, Portugalia

MATTHIEU LLODRA TRIO / Elvetia

Jeunesses International Flute Competition

08:30 / Centrul Cultural Ungar

Categoria D / Runda I – partea I

Concerte jazz, blues & pop

19:00 / Alba Iulia

ATMASFERA / Polonia, Ucraina

9 mai / The musical colours of spring – Magical nights in Bucharest

Concerte jazz, blues & pop – The musical voyage to a Dreamland of Emotions

19:00 / Sala ArCuB

ATMASFERA / Polonia, Ucraina

Bucharest International Jazz Competition – Semifinala

MARIALY PACHECO / Australia, Cuba

ANDRE CARVALHO 5TET / Austria, Portugalia

PEABODY JAZZ QUARTET / SUA

Caffe Festival

20:30 / Club Tribute

NEW JAZZ GENERATION

JAZZLINGZ / Ungaria, Slovacia

ROFALSKI TRIO / Germania

Jeunesses International Flute Competition

08:30 / Centrul Cultural Ungar

Categoria D / Runda I – partea a II-a

10 mai / Jazz and Classical Music – Live the thrill of the Competition!

Bucharest International Jazz Competition – Semifinala

19:00 / Sala ArCuB

INTONE / SUA, Austria, Suedia, Franta

JAZZLINGZ / Ungaria, Slovacia

INDONESIAN YOUTH REGENERATION (IYR) / Indonezia

Caffe Festival

20:30 / Club Tribute

NEW JAZZ GENERATION

SORIN ZLAT TRIO / Romania

KUROMITSU QUARTET / Rusia

JAZZ CHALLENGE / Romania

20:30 / Club The Loft

MARIALY PACHECO / Australia, Cuba

ARI BORGER / SUA, Brazilia

Jeunesses International Flute Competition

08:30 / Centrul Cultural Ungar

Categoria C / Runda I

11 mai / Stories of jazz from around the world

Bucharest International Jazz Competition – Semifinala

19:00 / Sala ArCuB

JAZZ CHALLENGE / Romania

MATTHIEU LLODRA TRIO / Elvetia

KUROMITSU QUARTET / Rusia

Caffe Festival – The funky fever of worldwide jazz

20:30 / Club Tribute

ARI BORGER / Brazilia, SUA

Guest:

NEW JAZZ GENERATION

INTONE / SUA, Austria, Suedia, Franta

PEABODY JAZZ QUARTET / SUA

Jeunesses International Flute Competition

09:00 / Centrul Cultural Ungar

Categoria D / Semifinala

12 mai / Bright sounds for open minds : Best of jazz !

Concerte jazz, blues & pop
19:00 / Sala ArCuB

BEST OF JAZZ

20:30 / Club Tribute

NEW JAZZ GENERATION

ADRIAN GASPAR TRIO / Austria

INDONESIAN YOUTH REGENERATION (IYR) / Indonezia

Jam sessions

trupe din Europa si SUA

Jeunesses International Flute Competition

11:00 / Centrul Cultural Ungar

Categoria C / Finala

17:00 / Centrul Cultural Ungar

Categoria D / Finala

13 mai / Celebrating talent!

Gala EUROPAfest

19:00 / Sala ArCuB

Finala & Gala Bucharest International Jazz Competition

Gala Jeunesses International Flute Competition

Concerte, jam sessions, premieri

Diploma de excelenta acordata de Casa Regala

Bilete

In functie de eveniment si categorie, pretul biletelor variaza intre 25 si 100 lei.

Bilete si abonamente se găsesc pe www.ticketfan.ro, în reţeaua magazinelor Flanco si pe www.biletoo.ro