ăptămâna Internaţională a Muzicii Noi - SIMN 2015

Un sfert de veac ne separă de momentul în care regretatul maestru, academicianul Ștefan Niculescu, creator emblematic al generației post-enesciene, avea să-și materializeze eforturile făcute înainte de 1989 semnând, în calitate de Director Artistic, nașterea acestui esențial Festival de Muzică Nouă, o primă ocazie importantă pentru muzica romanească contemporană de a-și aprecia valorile prin standardele muzicale internaționale, într-o pașnică competiție culturală. Cele 24 de ediții deja desfășurate au “curs” metronomic, an de an, în ciuda marilor dificultăți financiare, a adversităților de tot felul și deseori, a indiferenței unei pături receptoare tot mai eterogenă și mai inertă.

Iată-ne ajunși la borna 25! Ce ne propunem: să oferim publicului muzică de bună și foarte bună calitate, interpreți pe masură, evantai larg de tipuri de manifestari și o plajă largă de orientări stilistice actuale dar și din a doua jumatate a secoluluitrecut.Vom reuși să mulțumim auditorul? Sunt convins! De “acolo” de sus, Maestrul Ștefan Niculescu ne veghează și ne face cadou câteva capodopere de-ale sale care vor marca deschiderea, traseul și închiderea Festivalului.Și alături de el vor fi multe nume de rezonanță internațională.

Dorim publicului audiție placută! Director Artistic, Dan Buciu

Organizată de Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, SIMN este cel mai important festival din România dedicat creaţiilor recente şi ocupă deja un loc semnificativ în viaţa muzicală internaţională. Ediţia a 25-a a „Săptămânii Internaţionale a Muzicii Noi” (SIMN), ce se va desfăşura între 22-29 mai, cuprinde o suită variată de evenimente. Alături de nume ale compozitorilor români confirmaţi deja pe plan internaţional, vor reprezenta creaţia autohtonă şi cei mai importanţi artişti ai tinerei generaţii.

EVENIMENTE DESFĂȘURATE ÎN BUCUREȘTI

*

VINERI, 22.05.2015

Ora 19.00 Ateneul Român

Sala Mare

Ciclul „Mari ansambluri de prestigiu național și internațional”

Orchestra Filarmonicii „George Enescu” din București

Dirijor: Camil Marinescu

Soliști: Marin Cazacu – violoncel

Mirel Iancovici – violoncel

Ion Bogdan Ștefănescu – flaut

Program:

Ştefan Niculescu – Ison II

Anatol Vieru – Concertul pentru două violoncele

Costin Miereanu –Concertul pentru flaut

Witold Lutosławski – Concertul pentru orchestră

*

SÂMBĂTĂ, 23.05.2015

Ora 11.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul „Mari interpreți români de muzică nouă”

Ion Bogdan Ștefănescu – flaut

Program:

Violeta Dinescu – Flutes Play

Isang Yun – Salomo

Yoshihisa Taira – Cadenza I

Vasile Herman – Akes Samenos

Toshio Hosokawa – Vertical song 1

Emil Vişenescu – clarinet

Program:

Luciano Berio- Lied

Dubravko Detoni – 11 per 1 in 1

Doina Rotaru –Fum

Giacinto Scelsi – Preghiera per un’ombra (p.a.r.)

Adrian Enescu- 10-der pentru clarinet și violă

Invitat: Oana Spânu-Vișenescu – violă

Alexandru Matei – percuție

Program:

Elliott Carter – March

Tiberiu Olah – Incontri spaziali

Joji Yuasa – Interpenetration 2

Mihai Măniceanu – Tricephalous pentru flaut, clarinet și percuție (p.a.a.)

*

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aulă

Ciclul “Mari interpreți români de muzică nouă”

Bianca Manoleanu – soprană

Remus Manoleanu – pian

Invitat special:

George Emil Crăsnaru – bas

Program:

Adrian Pop – Ciclul Fünf Liebeslider

Ede Tereny – Ciclul Carmina Bianca

Nicolae Teodoreanu – Privighetoarea pe versuri de Ignaţie Grecu (p.a.a.)

Pascal Bentoiu – Gelozie pe versuri de George Topârceanu

Kurt Fiebig – Două lieduri pe versuri de Irma Brandes

Christopher Fox – Două cântece din ciclul Louisiana

Joseph Pehrson – Lewis Carroll Song

Ronald Perera – Ciclul Sleep Now pe versuri de James Joyce

*

Ora 19.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Ansamblul Profil

Ștefan Diaconu – flaut, Mihai Pintenaru – clarinet, Diana Moș – vioară, Marian Movileanu – violă, Eugen Bogdan Popa – violoncel, Adriana Maier – pian

Conducerea muzicală: Dan Dediu

Program:

Cornel Ţăranu – Epifanii

Myriam Marbé – Trommelbass

Ştefan Niculescu – Sincronie

Aurel Stroe – În vis desfacem timpurile suprapuse

Alexandr Radvilovici – Musica lugubre

Thomas Beimel – Aria pentru vioară, violoncel și pian(p.a.a.)

*

DUMINICĂ, 24.05.2015

Ora 10.00 Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” din Bucureşti

Sala de Festivități

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Masterclass de muzică nouă susținut de Florin Mitrea și Andreea Butnaru

Participă elevi ai Colegiului Național de Muzică “George Enescu” și studenți ai Universității Naționale de Muzică din București

Program:

Microrecital susținut de elevii și studenții participanți la master class

Francis Poulenc – Sonata pentru violoncel și pian (p.a.r.)

Florin Mitrea – violoncel

Andreea Butnaru – pian

Orchestra Colegiului Național de Muzică “George Enescu”

Dirijor: Gheorghe Iliuță

Program:

Doru Popovici –Codex Caioni

Ansamblul de percuție al Colegiului Național de Muzică “George Enescu”

Pregătirea muzicală: Alexandru Sturzu

Program:

Eckhard Kopetzki – Siebentanz

Ansamblul pAs cLassique

Dirijor: Mircea Pădurariu

Soliști: Megumi Okuda – voce

Mihail Grigore – violoncel

Program:

Megumi Okuda – 4 lieduri japoneze din Ciclul Koi(p.a.a.)

Alexandru Sima – “mothlight” – Concert pentru violoncel și orchestră de coarde (p.a.a.)

Cristina Uruc – Flamenco sonata – aranjment pentru flaut, violoncel și pian

*

Ora 17.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Studioul de Operă și Multimedia

Ciclul „Concert experimental – Mediul electronic şi multimedia”

The Interaction Game”

Ansamblul opus.art:

Cătălin Crețu – synthesizer, programming, live audio-video interaction

Dan Alexandru – percussion, live audio interaction

Eugen Bogdan Popa – violoncel

Daniel Stancu – performer

Constantin Basica – live transatlantic video interaction

Lucian Indre – inginer de sunet

Dan Bujor – light design

Program:

Gheorghe Costinescu – City Waves (a Portrait in Sound of New York)

Colaj de sunete electronice și concrete (1985, 2013), versiune quadrofonică; (p.a.r.)

Cătălin Crețu – Welcome!

Fantezie scenică pentru computer, sintetizator, percuție și video; (p.a.a.)

Gheorghe Costinescu – Animated sounds

Animație video (2011) pe baza partiturii The Musical Seminar (1982); (p.a.r.)

Constantin Basica – Fromforms

O compoziție pentru violoncel, electronics și live video (2014); (p.a.r.)

Gheorghe Costinescu/Michel Gagné – Dots, lines and patches

Video de M.G. (2013) după o compoziție electronică de G.C. (1973); (p.a.r.)

Constantin Basica – Restore Failed with Errors

Video interactiv live transatlantic; (p.a.r.)

Suntele care cad – variațiuni improvizatorice pe o instalație de Daniel Stancu

Acțiune scenică (p.a.a.)

Producător: Centrul de Muzică electroacustică și Multimedia al UNMB

*

Ora 19.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Concert eveniment: „Muzica tradițională românească în chei contemporane”

Partea I

Ansamblul Archaeus al Centrului Național de Artă Tinerimea Română

Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Rodica Dănceanu – keyboard, Sorin Rotaru – percuţie ,Marius Lăcraru– vioară, Anca Vartolomei– violoncel

Conducerea muzicală: Cristian Lupeș

Solistă: Simona Nicoleta Jidveanu – soprană

Program:

Liviu Dănceanu – “Ochiul fugii. Fuga Ochiului” pentru soprană și septet (p.a.a.)

Ansamblul Imago Mundi

Oana Ivașcu – oboi, tamburină, drâmbă, Cătălin Ștefănescu – cobză, mandol, chitară, Daniel Ivașcu – bendir, darbuka, drâmbă, Adrian Buciu – flaute, shakers, Ștefan Barbu – vioară, frame drum, Andreea Țimiraș – violoncel

În program muzică și aranjamente semnate de Cătălin Ștefănescu și membri ansamblului Imago Mundi

Partea a II-a

Studioul de Operă și Multimedia

Grupul experimental Inter-art și Ansamblul Archaeus al Centrului Național de Artă Tinerimea Română

Mihaela Vosganian – voce/live electronics/percuție-midi, Maria Chifu – voce, Barrie Webb – trombon/didgeridoo, Radu Vâlcu – chitară electrică, Liliana Iorgulescu și Lucian Martin – dans

și

Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Rodica Dănceanu – keyboard, Sorin Rotaru – percuţie , Marius Lăcraru– vioară, Anca Vartolomei– violoncel

Conducerea muzicală: Cristian Lupeș

Program :

“Calea îngerului uman”

Instalație /performancepentru artist tradițional, grup de soliști, actor, ansamblu, sunete procesate și danspe texte originale de Varujan Vosganian, texte tradiționale românești și mantre

Muzica/concept artistic – Mihaela Vosganian

Choregrafie – Liliana Iorgulescu

Instalație scenografică: Maria Constantinescu

Invitat special: Grigore Leșe – voce / tilincă / caval / fluier/ darabană / toacă

Actor: George Hodor

*

LUNI, 25.05.2015

Ora 17.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul “Mari interpreți de muzică nouă”

Andrei Tănăsescu – pian

Mihai Măniceanu – pian

Program:

Gabriel Mălăncioiu – Latifa pentru două piane
Remus Georgescu – Suita a II-a pentru pian

Improvizație

Interludiu

Toccata

Carmen Cârneci – Lichtung II pentru două piane (p.a.a.)
Theodor Grigoriu – Fragment din Columna modală

La pian: Andrei Tănăsescu
Vlad Maistorovici – transScent

La pian: Mihai Măniceanu
György Ligeti – Three Pieces for Two Pianos

Monument

Selbstportrait

Bewegung

Matthias Kranebitter – Nihilistic Studies 4-6 for piano and playback

La pian: Mihai Măniceanu
Andrei Tănăsescu – Das Dreyblatt pentru pian la 6 maini (p.a.a.)

Invitat: Verona Maier – pian

*

Ora 19.30 Catedrala „Sfântul Iosif” din București

Ciclul “Ansambluri corale de prestigiu”

Corala Appassionato

Dirijor: Florin Badea

Program:

Marcel Costea – Tatăl Nostru (p.a.a.)

Christian Alexandru Petrescu – KYRIE IISOU CHRISTE (p.a.a.)

Alexandru Pașcanu – Și altfel de variațiuni pe tema Chindiei

Giedrius Svilainis – Laudate Dominum

Lars Jansson / arr. Gunnar Eriksson – To the Mothers in Brazil

Cornelia Tăutu – Divertisment folcloric

Solistă: Mihaela Micuta – soprană

Valentin Gruescu – Appassionato Sempre (p.a.a.)

George Hernandez – Rosas Pandan

Solistă: Mihaela Micuta – soprană

*

MARȚI, 26.05.2015

Ora 16.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul „Interpreți de marcă”

Partea I

Gary Barnett – pian

Program:

Ştefan Niculescu – Tastenspiel

Morton Feldman – Piano Piece – to Philip Guston

Bruce Reiprich – Flowing Waters Caress Fallen Petal

George Crumb – Five Pieces for Piano

Paulo Chagas – Notturno

Liviu Marinescu – Bent (p.a.a).

Partea a II-a

Claudia Codreanu – mezzosoprană

Diana Vodă Nuțeanu – pian

Program:

Veronica Anghelescu – Gest pe versuri de Ion Barbu (p.a.a.)

Dumitru Capoianu – Două lieduri pe versuri de George Topârceanu

Plouă

Vin țigăncile

Sorin Lerescu – Două lieduri pe versuri de Gheorghe Tomozei

O oră de iubire

Uitare

Livia Teodorescu-Ciocănea – S’amor non è … pe versuri de Francesco Petrarca

Menachem Zur – Gesang des Hundes pe versuri de Franz Kafka

Nicolae Coman – L’amor tal volta pe versuri de Miguel Marti i Pol (p.a.a.)

Nicolae Brânduș – Două lieduri pe versuri de Tudor Arghezi

Ruga mea e fără cuvinte

Nu-ți cer lucru prea cu neputință

*

Ora 19.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra Concerto a UNMB, Corul de fete și Grupul coral bărbătesc ale UNMB

Dirijor: Bogdan Vodă

Maestru de cor: Ioan Golcea

Soliști: Simina Croitoru – vioară

Christian Berger – orgă

Program:

Christian Berger – Preludiu și fugă pentru orchestră

Bogdan Vodă – Concert pentru vioară și orchestră (p.a.a.)

Viorel Munteanu – Glasurile Putnei

Liviu Glodeanu – Suita pentru orchestră și cor de copii

*

MIERCURI, 27.05.2015

Ora 17.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Ciclul „Tineri muzicieni și muzica nouă”

Ansamblul SIMN 2015

targ online de nunti, botezuri si alte evenimente
NuntiBotezuriCumetrii.ro

Ioana Turcu – flaut, Mihai Pintenaru – clarinet, Sorin Rotaru– percuție, Raluca Stratulat – vioară, Andreea Țimiraș – violoncel

Dirijor: Alexandru Mija

Program:

Diana Simon – Silent Ghetsemani (p.a.a.)

Mihai Murariu –apfelStrudel (p.a.a.)

Adina Sibianu – Invention On A Piece Of Memory (p.a.a.)

Alexandru Murariu – Pneuma (p.a.a.)

Șerban Marcu – little kEyBoArD suite for flute, clarinet and cello (p.a.a.)

Cristian Bence-Muk – 8 minute şi 50 de secunde de stres (p.a.a.)

Sebastian Androne – Fresco meets Baldi

*

Ora 19.00 Societatea Română de Radiodifuziune

Sala “Mihail Jora”

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Gheorghe Costin

Soliști: Alexandru Matei – percuție

Mircea Marian – violoncel

Program:

Wolfgang Rihm – Erscheinung (p.a.r)

Adrian Iorgulescu – Concert pentru percuție și orchesatră (p.a.a.)

George Balint – Istorie pentru orchestră de camera (p.a.a.)

Ulpiu Vlad – Sonorități și Anemone II pentru violoncel și orchestră (p.a.a.)

*

Foyer-ul Sălii “Mihail Jora”

What about your freedom? Scarecrows Parade (p.a.a.)

Spectacol de Irinel Anghel

cu

Irinel Anghel, Paul Dunca, Marian Cîtu, Mihai Pintenaru, Sabina Ulubeanu, Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu, Diana Joița, Oana Sidea, Mihai Dragomir

*

JOI 28.05.2015

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aulă

Ciclul „Oaspeți de marcă”

Barrie Webb – trombon

La pian: Mihai Murariu

Program:

Ju Hee Park – Ein Lied von Zion (A Song of Zion) pentru trombon solo

Wolfgang Liebhart – untitled #4pentru trombone solo

Elena Apostol – Memory pentru trombon și pian

Jonathan Harvey – Ricercare una Melodia pentru trombon și delay

Ernst Krenek – Five Pieces for Trombone and Piano

*

Ora 19.00 Societatea Română de Radiodifuziune

Sala “Mihail Jora”

Ciclul “Ansambluri corale de prestigiu”

Corul Preludiu al Centrului Național de Artă Tinerimea Română

Dirijor: Voicu Enăchescu

Solist: Valentin Gheorghiu – pian

Adrian Pop – Apa

John Woolrich – Spring in summer

Diana Vodă Nuțeanu – O altă revedere pe versuri de Nicolae Labiș (p.a.a.)

Dan Pavelescu – Taina de cristal (p.a.a.)

Vasile Spătărelu – Către… pe versuri de Nichita Stănescu

Tudor Jarda – La casa di peste drum

Constantin Râpă – Lioara

Irina Odăgescu-Țuțuianu – Clopotele de la Horezu

Grigore Cudalbu – Lucruri stricate (p.a.a.)

Iuri Falik – Necunoscuta

Olguța Lupu – În joacă (p.a.a.)

Valentin Gheorghiu – Eminesciana pentru cor și pian (p.a.a.)

Romuald Twardovsky – Vospoite Gospodevi

*

VINERI, 29.05.2015

Ora 09.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “Dinu Lipatti”

Simpozion „Ştefan Niculescu”

Coordonator: Olguța Lupu

Participanți:

Gary Barnett, Lavinia Coman, Corneliu Dan Georgescu, Sanda Hîrlav-Maistorovici, Olguţa Lupu, Liviu Marinescu, Adrian Mociulschi, Andrei Tănăsescu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Joel Crotty

Lansări CD

Ion Bogdan Ştefănescu, Barrie Webb

Lansări carte

Olguţa Lupu, Roman Vlad– Viorel Munteanu, Liviu Dănceanu

Prezintă: Dan Buciu, Ion Bogdan Ştefănescu, Barrie Webb, Viorel Munteanu, Liviu Dănceanu

*

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aulă

Ciclul „Oaspeți de marcă”

Eric Lamb – flaut

Program:

Roland Freisitzer – New work

Jason Eckardt – Multiplicities pentru flaut solo

Alexander Wagendristel – Parasit op. 53

Corneliu Dan Georgescu – Whati Waiata – a Pentatonic Wandering“ din ciclul „New-Zealand Meditations (p.a.a.)

Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song

Eugen Wendel – Aulodie pentru flaut și electronics (p.a.a.)

*

Ora 19.00 Societatea Română de Radiodifuziune

Sala “Mihail Jora”

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra Națională Radio

Dirijor: Adrian Morar

Soliști:

Raluca Stratulat – vioară

Andreea Țimiraș – violoncel

Program:

Octavian Nemescu – Muzica primelor 14 minute ale unei ore fatale (p.a.a.)

Dan Dediu – Vitrine & Vitralii – dublu concert pentru vioară, violoncel și orchestră (p.a.a.)

Marc Mellits – Brick (p.a.r.)

Ștefan Niculescu – Simfonia a IV-a “Deisis”

EVENIMENTE DESFĂȘURATE ÎN PARTENERIAT CU SIMN 2015

BACĂU

JOI, 28.05.2015

Ora 18.30 Filarmonica “Mihail Jora” din Bacău

Sala “Ateneu”

Orchestra Filarmonicii “Mihail Jora”

Dirijor: Petronius Negrescu

Program:

Petronius Negrescu – Pavana

*

BUCUREȘTI

LUNI, 25.05.2015

Ora 20.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala “George Enescu”

Corul “Symbol”

Dirijori:JeanLupu

Luminița Guțanu

Solistă: Andreea Diana Blidariu – soprană

La pian: Bianca Fodor

Program:

Constantin Arvinte – Tatăl nostru

Olguţa Lupu – Dă-ne, Doamne, soarele