Programul Filarmonicii „George Enescu” pentru Săptămâna 11 – 17 martie 2019

Săptămâna 11 – 17 martie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Marti, 12 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român
In memoriam „Constantin Silvestri”- 50 de ani de la moartea compozitorului –

Viniciu Moroianu – pian
Maria Bîldea – harpă
Răzvan Popovici – violă
Răzvan Suma – violoncel

Program

  • Constantin Silvestri
    Suita pentru pian nr. 1
    Sonata pentru harpă
    Sonata pentru violă şi violoncel
  • George Enescu – Dixtuor, op. 14

Ion Bogdan Ștefănescu, Teodora Ionescu – flaut; Adrian Petrescu– oboi; Cosmin Sperneac – corn englez; Emil Vișenescu, Alexandru Avramovici – clarinet; Godri Orban, Laurențiu Darie – fagot; Ioan Gabriel Luca, Sorin Lupașcu – corn

Dirijor – Iosif Ion Prunner


Marti, 12 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marti seara. Recital de flaut

Bogdan-Octavian Preda
La pian Vital Stahievitch

Program

  • Carl Reinecke – Sonata „Undine” pentru flaut şi pian, op. 167
  • Franz Schubert – Sonata Arpeggione, în la minor, D821
  • George Enescu – Cantabile şi Presto
  • Frank Martin – Balada pentru flaut şi pian

Miercuri, 13 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Recital cameral

Antonia Tudose – pian

Program

  • Franz Liszt – Studiu transcendental nr. 8, ,,Wilde Jagd”
  • George Enescu – Pavana din Suita în re major, op.10, nr. 2
  • Frédéric Chopin – Andante Spianato & Grande Polonaise Brillante

Adelina Cociobanu – mezzosoprană
La pian – Violetta Ştefănescu

Program

  • Camille Saint-Saens – Aria „Mon coeur s’ouvre a ta voix” din opera „Samson și Dalila”
  • Georges Bizet – Aria „Pres des remparts de Seville” din opera „Carmen”
  • Christoph Willibald Gluck – Aria „Che faro senza Euridice?” din opera „Orfeo și Euridice”
  • George Enescu – „Eu mă duc, codrul rămâne”

Sebastian Cazan – pian

Program

  • Johannes Brahms – Variaţiuni pe o temă de Schumann, op. 9
  • George Enescu
    Burlesca din Suita nr. 3,”Pieces impromptues”, op. 18

Recital organizat în colaborare cu Fundaţia Remember Enescu


Joi 14 și Vineri, 15 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor – Cem Mansur

Program

  • Constantin Silvestri – Trei piese pentru coarde
  • Igor Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră
    Solistă: Mihaela Martin
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Marea missă în do minor, KV 427
    Solişti: Veronica Anuşca, Antonela Bârnat
    Nicolae Simonov, Ştefan Lamatic

Dirijorul corului – Iosif Ion Prunner


Sâmbătă, 16 Martie 2019, ora 11, Ateneul Român
Clasic e fantastic. Cum sa intelegem muzica

Geografii muzicale: Indonezia

Interpreți:
Ansamblul Gamelan Jepun Bali condus de compozitorul Lucian Zbarcea

În program: piese instrumentale și dansuri din diferite zone ale Indoneziei precum insulele Java, Bali şi Sulawesi
Comentează Cristina Sârbu

Concert- spectacol realizat în colaborare cu Asociația pentru cultură balineză Jepun Bali și Ambasada Indoneziei la București


Sâmbătă, 16 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român
Recital de flaut

tokyoto
În memoria victimelor tsunami-ului din martie 2011

Ion Bogdan Ștefănescu
și invitații săi:
Yuna Kusanagi – vioară
Mio Migiyama – vioară
Motoko Terauchi – ryuteki
Viorela Ciucur – pian
Carla-Maria Stoleru – flaut
Lorena Palade – flaut
Vincențiu Mantu – flaut
Mihai Vaida – flaut

Program

  • Doina Rotaru – Japanese Garden
  • Claude Debussy – Sonata pentru vioară și pian
  • Toru Takemitsu – Masque Incidental II
  • Maurice Ravel – Tzigane
  • Akio Yashiro – Sonata pentru două flaute și pian
  • Frantz Doppler – Andante & Rondo
  • Niccolò Paganini – Capriciul nr. 14
  • Hisatada Otaka – Lento & Molto vivace
  • Niccolò Paganini – Cantabile
  • Mykio Miyagi – Haro No Umi
  • Isetsu Iken – To distant day

Duminică, 17 Martie 2019, ora 11, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestr inginerilor “Petru Ghenghea”
Dirijor – Andrei Iliescu
Solistă – Alexandra Silocea

Program

  • Felix Mendelssohn – Uvertura “Hebridele”, op. 26
  • Edvard Grieg – Concertul în la minor pentru pian şi orchestră, op. 16
  • Felix Mendelssohn – Simfonia nr. 5, în re major, op. 107, “Reforma”

Duminică, 17 Martie 2019, ora 19, Ateneul Român

Recital de pian Mădălina Paşol
Ultimul Recital Dinu Lipatti – Recital cu ocazia împlinirii a 102 ani de la naşterea marelui pianist şi compozitor

Invitată Ștefana Samfira – actriţă
Lectură din corespondenţa lui Dinu Lipatti

Program

  • Wolfgang Amadeus Mozart
    Sonata nr. 8, în la minor, KV 310
  • Franz Schubert
    Impromptu nr. 2, în mi bemol major, D.899, nr.2
    Impromptu nr.3, în sol bemol major, D.899, nr.3
  • Frédéric Chopin
    Fantaisie-Impromptu în do diez minor, op. posth. 66
    Vals, op. 64, nr. 1
    Vals, op. 64, nr. 2
    Vals, op. 69, nr. 1
  • Maurice Ravel
    Une barque sur l´ocean
    Alborada del Gracioso
  • Bach/ Hess
    Coral în sol major, “Jesus bleibet meine Freude”, din Cantata BWV 147

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marti – Vineri 12:00 – 19:00
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro

Comenteaza

Site-ul Advertising4U.ro foloseste cookies. Prin continuarea navigarii pe platforma noastra confirmi acceptarea utilizarii fisierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Ok