Săptămâna 11 – 17 noiembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Săptămâna 11 – 17 noiembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Marți, 12 noiembrie, ora 19, Ateneul Român
Recital de pian

Oxana Corjos

Program

  • Bach-Busoni – Ciaccona în re minor, BWV 1004
  • Claude Debussy
    Des pas sur la neige
    La serenade interrompue
    La Puerta del vino
    Feux d’artifice
  • Serghei Prokofiev – Sonata nr. 6, în la major, op. 82

Marți, 12 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marți seara. Recital cameral

Sonia Vulturar – vioară
Daniel Demian – violoncel
Bogdan Bohuș – pian

Program

  • Wolfgang Amadeus Mozart – Trio cu pian în do major, KV 548
  • Felix Mendelssohn Bartholdy – Trio cu pian în re minor, op. 49 nr. 1
  • Dmitri Şostakovici – Trio cu pian în do minor, op. 8 nr. 1

Miercuri, 13 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Concert de muzică belgiană

Sub înaltul patronaj al Ambasadei Regatului Belgiei la Bucureşti
Prezintă Excelenţa Sa Domnul Philippe Benoit,
Ambasadorul Regatului Belgiei la Bucureşti
şi
Dl. ing. Iancu Ţucărman

Interpretează:
Daniel Mihai – vioară
Serban Nichifor – violoncel
Emanuel Pusztai – pian
Felix Goldbach – clarinet
Recită actriţa Claudia Motea

Program

  • Regele Leopold I – Andenken
  • Andre Laporte – C-isme
  • Jacques Leduc – Improvisation (p.a.a.)
  • Boudewijn Buckinx
    VLC – lucrare dedicată lui Şerban Nichifor (p.a.a.)
    Romanian-Belgian Friendship – lucrare dedicată lui Emanuel Pusztai (p.a.a.)
    Adagio (the famous one, of course)
  • Eugene Ysaye – Sonata nr. 3 pentru vioară solo
  • Raoul De Smet – Soliloquy On Strings – lucrare dedicată lui Daniel Mihai (p.a.a.)
  • Boudewijn Buckinx – Pondering – lucrare dedicată lui Felix Goldbach (p.a.a.)
  • Raoul De Smet – Soledad Sonora
    Versuri de Eugene Van Itterbeek
  • Elias Gistelinck – Song for Beatrice

Joi 14 și vineri, 15 noiembrie ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra simfonică și Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor – Gerd Schaller
Solişti
Gabriela Iştoc
Gabriela Popescu
Adrian Dumitru
Marius Boloş

Program

  • Anton Bruckner – Te Deum
  • Anton Bruckner – Simfonia nr. 9

Dirijorul Corului – Iosif Ion Prunner


Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Recital vocal

Chanson d’amour
Diana Tudor – voce
Alexandru Burcă – pian

Program

  • Erik Satie – La Diva de l’Empire
  • Francis Poulenc – La Dame d’André ;Chanson d’Orkenise
  • Gabriel Fauré – Après un rêve
  • Claude Debussy – Mandoline
  • Erik Satie – Je te veux
  • Gabriel Fauré – Chanson d’amour
  • Francis Poulenc – Les chemins de l’amour;Voyage à Paris
  • Claude Debussy – Nuit d’étoiles
  • Maurice Ravel – D’Anne jouant de l’espinette
  • Jules Massenet – Nuit d’Espagne
  • Gabriel Fauré – Le papillon et la fleur
  • Francis Lopez – Rossignol
  • Hubert Giraud – Sous le ciel de Paris
  • Louis Ferrari – Domino
  • Charles Aznavour – La Bohème
  • Adrien Marès – Un gamin de Paris
  • Charles Trenet – Je chante;La vie qui va

Duminică, 17 noiembrie, ora 11, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra Inginerilor “Petru Ghenghea”
Dirijor – Andrei Iliescu
Solistă – Ioana Olteanu

Program

  • Jean Sibelius – Vals trist, op. 44, nr. 1
  • Ludwig van Beethoven – Concertul în re major pentru vioară şi orchestră, op. 61
  • Georges Bizet – Simfonia în do major

Duminică, 17 noiembrie, ora 19, Ateneul Român
Recital de orgă

Valentin Radu

Program

  • Johann Sebastian Bach
    Tocata şi Fuga în re minor, BWV 565
    Coralul “Jesu bleibet meine Freude” din Cantata BWV 147
    Preludiul şi Fuga în mi bemol major, BWV 552
    Coralul “Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ” BWV 610
    Preludiul şi Fuga în si minor, BWV 544
    Fantezia şi Fuga în do minor, BWV 537
    Largo Siciliano, BWV 596
    Passacaglia şi Fuga în do minor, BWV 582

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marți – Vineri 12:00 – 19:00. Plata doar în numerar.
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro

Comenteaza