Săptămâna 18 – 24 noiembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Săptămâna 18 – 24 noiembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Marți, 19 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marți seara. Recital cameral

Duo MolTo
Tomasz Máté – violoncel
Moldoványi András – pian

Program

  • Johann Sebastian Bach – Sonata în sol major pentru viola da gamba, BWV 1027
  • Zoltan Kodály – Sonatină
  • Zoltan Kodály – Rondo maghiar
  • Johannes Brahms – Sonata nr. 1, în mi minor, pentru pian şi violoncel, op. 38

Recital realizat în colaborare cu: Academia Liszt din Budapesta și Institutul Balassi/Institutul Maghiar din București


Joi 21 și vineri, 22 noiembrie ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor
Horia Andreescu
Solişti
Jakob Reuven
Daniel Ciobanu

Program

  • Felix Mendelssohn – Concert în re minor pentru mandolină, pian şi orchestră
  • Gustav Mahler – Simfonia nr. 1, în re major

Sâmbătă, 23 noiembrie, orele 10 și 12.30, Ateneul Român
Clasic e fantastic. Cum să înțelegem muzica și baletul (10)

Frumoasa din pădurea adormită
de Piotr Ilici Ceaikovski

Prințesa Aurora – Carmen Pândaru
Prințul Désiré – David Duțu
Zâna Liliacului – Catinca Zamfirescu
Zâna Carabosse – Corina Lupescu
Zâna Candorii – Ruxandra Necula
Zâna Făinii – Gabriela Durleci
Zâna Firimiturilor – Roxana Moroșanu/ Marina Stanciu
Zâna Canarului – Maria Rogojan
Zâna Vigorii – Ariana Obreașcu
Regele – Daniel Teodorescu
Regina – Elena Gogulescu
Maestrul de ceremonii – Andrada Istratie
Suita Carabosse – Iulia Urseanu, Mădălina Ion, Clara Negrilă, Codruța Greceanu, Andreea Pandele, Dara Rozner, Daria Cristea, Sofia Negreu, Raluca Măcăsoi

Dansează: elevii Liceului de Coregrafie „Floria Capsali”, clasele X, XI, XII

Regia și coregrafia: Mihaela Țigănuș Vasilovici
Asistent regie: Cristina Mitu
Comentează: Cristina Sârbu


Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19, Ateneul Român
Recital cameral

Alexander Scherbakov – vioară
Mădălina Slav – pian

Program

  • Maria Theresia von Paradis – Siciliană
  • Theodor Fröhlich – Andante şi Menuet
  • Piotr Ilici Ceaikovski/Leopold Auer
    Aria lui Lenski
    Melodie
  • Riccardo Drigo/Leopold Auer – Serenadă
  • Fritz Kreisler
    Tobă chinezească
    Vechi refren
    Aucassin & Nicolette
    Sincopare
    Marşul soldăţeilor de plumb
  • Pablo de Sarasate – Zapateado
  • Robert Schumann/Leopold Auer – Pasărea-profet
  • Lili Boulanger – Nocturnă
  • Manuel Ponce/Jasha Heifetz – Estrellita
  • Claude Debussy
    Fata cu părul de in
    Clar de lună
  • Alexander Glazunov/Leopold Auer – Meditaţie
  • Serghei Rahmaninov/Fritz Kreisler – Margarete
  • Clarence Cameron White/Fritz Kreisler – Cântec (Nobody knows de trouble I’ve seen)
  • Ede Poldini/Fritz Kreisler – Păpuşă valsând

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marți – Vineri 12:00 – 19:00. Plata doar în numerar.
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro

Comenteaza