Săptămâna 25 noiembrie – 1 decembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Săptămâna 25 noiembrie – 1 decembrie 2019 la Filarmonica „George Enescu”

Luni, 25 noiembrie, ora 18.30, Ateneul Român
Conferinţele Ateneului

Mintea din multiple perspective
O pledoarie pentru importanţa teoretică, educaţională şi instituţională a ştiinţelor cognitive

În dialog:
Mircea Dumitru – Rectorul Universităţii din Bucureşti
şi
Radu J. Bogdan – profesor de filosofie şi ştiinţe cognitive, Universitatea Tulane, New Orleans


Marți, 26 noiembrie, ora 19, Ateneul Român, Sala mică
Stagiunea de marți seara. Recital cameral

Recital de pian Cristiana Achim

Program

  • Clara Schumann – Romanţă în si minor (In loving memory)
  • Robert Schumann – Papillons, op. 2
  • Claude Debussy – Patru preludii:
    Clair de lune – La Cathédrale Engloutie – La Puerto del Vino – Feux d’artifice
  • Bela Bartok
    Suita pentru pian, op. 14
    Dansuri Românești

Joi 28 și vineri, 29 noiembrie ora 19, Ateneul Român
Concert simfonic

Orchestra simfonică și Corul Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor – Junping Qian
Solist – Ştefan Arnold

Program

  • Johannes Brahms – Concertul nr. 1, în re minor, pentru pian şi orchestră, op. 15
  • Dumitru Capoianu – Odă
  • Maurice Ravel – Daphnis şi Chloe, suita nr. 2

Dirijorul Corului – Iosif Ion Prunner


Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 11, Ateneul Român
Clasic e fantastic. Cum să înțelegem muzica și baletul (10)

Frumoasa din pădurea adormită
de Piotr Ilici Ceaikovski

Prințesa Aurora – Carmen Pândaru
Prințul Désiré – David Duțu
Zâna Liliacului – Catinca Zamfirescu
Zâna Carabosse – Corina Lupescu
Zâna Candorii – Ruxandra Necula
Zâna Făinii – Gabriela Durleci
Zâna Firimiturilor – Roxana Moroșanu/ Marina Stanciu
Zâna Canarului – Maria Rogojan
Zâna Vigorii – Ariana Obreașcu
Regele – Daniel Teodorescu
Regina – Elena Gogulescu
Maestrul de ceremonii – Andrada Istratie
Suita Carabosse – Iulia Urseanu, Mădălina Ion, Clara Negrilă, Codruța Greceanu, Andreea Pandele, Dara Rozner, Daria Cristea, Sofia Negreu, Raluca Măcăsoi

Dansează: elevii Liceului de Coregrafie „Floria Capsali”, clasele X, XI, XII

Regia și coregrafia: Mihaela Țigănuș Vasilovici
Asistent regie: Cristina Mitu
Comentează: Cristina Sârbu


Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19, Ateneul Român
Recital cameral

Alexander Scherbakov – vioară
Mădălina Slav – pian

Program

  • Maria Theresia von Paradis – Siciliană
  • Theodor Fröhlich – Andante şi Menuet
  • Piotr Ilici Ceaikovski/Leopold Auer
    Aria lui Lenski
    Melodie
  • Riccardo Drigo/Leopold Auer – Serenadă
  • Fritz Kreisler
    Tobă chinezească
    Vechi refren
    Aucassin & Nicolette
    Sincopare
    Marşul soldăţeilor de plumb
  • Pablo de Sarasate – Zapateado
  • Robert Schumann/Leopold Auer – Pasărea-profet
  • Lili Boulanger – Nocturnă
  • Manuel Ponce/Jasha Heifetz – Estrellita
  • Claude Debussy
    Fata cu părul de in
    Clar de lună
  • Alexander Glazunov/Leopold Auer – Meditaţie
  • Serghei Rahmaninov/Fritz Kreisler – Margarete
  • Clarence Cameron White/Fritz Kreisler – Cântec (Nobody knows de trouble I’ve seen)
  • Ede Poldini/Fritz Kreisler – Păpuşă valsând

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.
Program: Marți – Vineri 12:00 – 19:00. Plata doar în numerar.
Telefon: 021.315.68.75
Pentru rezervari accesati site-ul www.fge.org.ro

Comenteaza